Mądry właściciel - bezpieczny mieszkaniec
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 21, marzec 2015 08:48
- Odsłony: 2308
Straż Miejska w Bolesławcu od wielu lat prowadzi działania zmierzające do ograniczenia różnego rodzaju zagrożeń, które wynikają z braku odpowiedzialności właścicieli psów. Niepokojące jest to, że coraz częściej zwierzę jest przedkładane nad zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Świadczy o tym fakt, iż osoby puszczające swoje psy luzem uważają, iż nie robią nic złego, podczas gdy zgodnie z art. 77 Kodeksu wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze grzywny do 250 złotych.” Oznacza to, iż każda osoba, która niestosuje się do w/w zasad jest sprawcą wykroczenia.
Jednakże nie świadomość kar powinna skłonić właścicieli psów do odpowiedzialnego zachowania, lecz świadomość zagrożeń jakie niesie za sobą niewywiązywanie się z ich obowiązków.
Od wielu lat strażnicy miejscy jak i mieszkańcy miasta zwracają uwagę na problem związany z tym, iż każdy z właścicieli czworonogów powinien zadbać o porządek i czystość w mieście. Chcielibyśmy aby sprzątanie po swoich pupilach stało się naturalną czynnością dla ich właścicieli, gdyż niewywiązywanie się z tego obowiązku może mieć bardzo negatywne konsekwencje zwłaszcza w sytuacji, gdy psie odchody pozostaną w miejscach zabaw dzieci. Niestety nieodpowiedzialni właściciele czworonogów ze zwykłego lenistwa wypuszczają psy same w celu załatwienia przez nie potrzeb fizjologicznych, tym samym nie mają kontroli nad tym gdzie je załatwiają nie mówiąc już o uprzątnięciu tych nieczystości. Takie zachowanie jest naganne i świadczy o nieposzanowaniu praw człowieka.
Dlatego też strażnicy miejscy mając na względzie w pierwszej kolejności zdrowie i bezpieczeństwo ludzi każdorazowo podejmują interwencje w sytuacji, gdy pies pozostawiony bez opieki stwarza zagrożenie.
Ponadto jak pokazuje doświadczenie wynikające z podejmowanych przez strażników miejskich interwencji problemem jest również fakt, iż mieszkańcy często dokarmiają bezdomne zwierzęta wystawiając im obok obudów śmietnikowych lub przed wejściem do klatek kubły z pożywieniem. Jest to kolejny przykład nieodpowiedzialnego zachowania świadczący o kompletnym braku wyobraźni, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą takie zachowanie. Powoduje to bowiem, iż bezdomne zwierzęta naturalnie będą pojawiać się w takich miejscach, z tym, że należy zwrócić uwagę, iż niekoniecznie będą to psy ale również dzikie zwierzęta, jak wilki, lisy, które również lgną do miasta po pożywienie. W ten sposób nie rozwiązujemy problemu bezdomnych zwierząt, lecz sami stwarzamy realne zagrożenie dla zdrowia i życia zwłaszcza naszych dzieci.
Jednocześnie wskazujemy, iż pozostawianie resztek jedzenia stanowi wykroczenie stypizowane w art. 145 Kodeksu wykroczeń, który to artykuł stanowi: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych”.
Widząc istotę tej problematyki funkcjonariusze Straży Miejskiej w Bolesławcu od 2005 roku w ramach działań profilaktycznych prowadzą edukacyjne spotkania z uczniami szkół podstawowych oraz w grupach przedszkolnych pn. „Zostań przyjacielem zwierząt”. Dzieci podczas zajęć uczą się nie tylko o tym, iż należy szanować i dbać o zwierzęta, ale także iż właściciel każdego zwierzątka ma również swoje obowiązki.
Każdy z właścicieli czworonoga powinien pamiętać, iż:
Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są zapewnić stały i skuteczny dozór nad tymi zwierzętami.
Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zapobiegania ich wydostaniu się w sposób niekontrolowany poza miejsce ich utrzymywania.
Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są utrzymywać je w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia sanitarnego i zagrożenia bezpieczeństwa osób trzecich, a także aby nie powodowały szkód i uciążliwości dla otoczenia.
Ponadto przypominamy:
Osoba, z którą przebywa zwierzę domowe na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku, w szczególności takich jak: drogi, chodniki, podwórka, parki, inne tereny zieleni, zobowiązana jest do niezwłocznego usunięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez to zwierzę.
W miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku zwierzęta domowe, a w szczególności psy mogą przebywać wyłącznie pod nadzorem osoby, która jest zdolna do sprawowania kontroli nad zachowaniem się zwierzęcia, z uwzględnieniem następujących zasad:
1) psa należy prowadzić na smyczy,
2) psy należące do ras uznawanych za agresywne oraz mieszańców tych ras, a także psy, które zachowują się agresywnie w stosunku do ludzi i innych zwierząt, należy prowadzić w kagańcu.