Dlaczego warto zaczipować i zarejestrować psa?!
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 09, grudzień 2015 11:44
- Odsłony: 2867
W dniu 07 grudnia 2015 roku w godzinach porannych do Komendy Straży Miejskiej przyszła kobieta, która oświadczyła, iż w dniu 05 grudnia br. zaginął jej pies. Według oświadczenia kobiety pies ten w miesiącu listopadzie br. był adoptowany ze schroniska Przylasek. Według informacji przekazanej strażnikom wynikało, iż była to adopcja powtórna. Pies posiadał mikroprocesor. W dniu zgłoszenia powyższego pies został zarejestrowany w systemie INDEXEL Straży Miejskiej w Bolesławcu. Kobieta umieściła również ogłoszenia w lokalnych portalach internetowych, gdyż bardzo zależało jej na odnalezieniu swojego pupila. Zdjęcia zwierzęcia zostały przekazane strażnikom miejskim.
Dnia 09 grudnia br. z dyżurnym Straży Miejskiej w Bolesławcu skontaktował się mężczyzna, który podczas spaceru w lesie miejskim przy ul. Jeleniogórskiej znalazł psa. Skierowany na miejsce patrol rozpoznał go jako zaginionego, a sprawdzony numer mikroprocesora potwierdził, iż jest to pies, którego zaginięcie zgłoszono dwa dni wcześniej. Pies bardzo szybko trafił do swojej właścicielki, dzięki faktowi, iż był zaczipowany i zarejestrowany w bazie Straży Miejskiej w Bolesławcu.
Podobnych sytuacji na przełomie lat było wiele. Odnajdowano właścicieli psów przebywających, na co dzień nawet w Hamburgu, a wszystko dzięki małemu mikroprocesorowi i dopełnieniu formalności rejestracji psa.
Mimo tego, iż nie ma przepisów zobowiązujących właścicieli psów do trwałego znakowania swoich podopiecznych, Straż Miejska w Bolesławcu zachęca do wszczepiania mikroprocesorów swoim psom i zgłaszania ich do ewidencji psów, która prowadzona jest przez nasza jednostkę.
Elektroniczne znakowanie psów zwane popularnie czipowaniem, to jedna z metod zapobiegania bezdomności zwierząt, dzięki czipowaniu można szybko ustalić właściciela zagubionego psa i zawiadomić go o odnalezieniu pupila. Z posiadanych informacji wynika, iż zabieg wszczepienia mikroprocesora jest prawie bezbolesny, wprowadza się go podskórnie w szyję lub między łopatkami zwierzęcia. Najczęściej zwierzę reaguje jak przy zwykłym zastrzyku. Czip jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych.
Warto pamiętać, że elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem, by podróżować ze zwierzęciem po krajach Unii Europejskiej.