Bezpieczny Senior
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 26, marzec 2015 17:36
- Odsłony: 2387
Dnia 25 marca 2015 roku w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Centrum wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Bolesławcu. Do wspólnej debaty została zaproszona również Straż Miejska w Bolesławcu. Debata miała na celu wymianę doświadczeń dotyczących bezpieczeństwa seniorów oraz wypracowanie rozwiązań zwiększających poczucie bezpieczeństwa wśród tej grupy społecznej.
Stan poczucia zagrożenia prowadzi w szczególności u osób starszych do głębokiej nieufności wobec świata zewnętrznego – a w konsekwencji do stopniowej marginalizacji i izolacji społecznej. Często zauważamy ciągłe poczucie nieufności czy nawet strachu. W związku z tym zapobieganie czyli szeroko rozumiana profilaktyka, stała się jednym z głównych determinantów działań Straży Miejskiej w Bolesławcu w zakresie bezpieczeństwa seniorów.
Przy tej okazji Straż Miejska w Bolesławcu przypomina:
Metody przeciwdziałania zagrożeniom wydają nam się banalne, jednakże często najprostsze rozwiązania okazują się być najskuteczniejszymi.
Oto kilka zasad o których powinniśmy pamiętać:
1. Nie wpuszczaj do mieszkania osób, których nie znasz.
2. Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, podających się za członków dalekiej rodziny.
3. Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego – miej z tą osobą kontakt wzrokowy.
4. Masz prawo zażądać legitymacji od osób podających się za pracowników różnego rodzaju instytucji, a jeśli nie masz pewności, możesz również sprawdzić dane i cel wizyty w podawanym przez nie miejscu pracy.
5. Nie wydawaj gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym.
6. Rozsądnie podejmuj decyzje w sprawie zakupów na różnego rodzaju pokazach.
7. Mądrze dysponuj swoimi danymi osobowymi, nie podawaj ich przypadkowym ankieterom.
8. Zwracaj uwagę na „sztuczny tłok”.
9. Zasada ograniczonego zaufania, może nie raz uratować twoje życie!
Tych kilka zasad nie raz może pomóc nam i naszym bliskim w unikaniu sytuacji niebezpiecznych. Jednakże pamiętajmy także, że:
- nie każdy młody człowiek jest źle wychowany!
- grupy młodzieżowe nie zawsze spotykają się pod naszymi blokami, w parkach po to by pić, palić i potocznie mówiąc rozrabiać!
Każdorazowo jeśli zauważymy coś niepokojącego w najbliższym otoczeniu zgłaszajmy
to odpowiednim służbom !!!